Holistyczna integracja akupunktury i technik manualnych.
W specjalność: - Technik masażysta (kod zawodu 325402) oraz dla osób zaawansowanych Akupunkturzysta (kod zawodu 323001) w integracji z wybranymi elementami fizjoterapii
Kierunek Fizjo-Aku-Kinessis Terapii to program szkoleniowy, który w sposób holistyczny łączy akupunkturę z wybranymi elementami fizjoterapii i technikami manualnych - masażem oraz wykorzystania tradycyjnej medycyny chińskiej i wybranych elementów z medycyny japońskiej – (np. technik akupunktury w celu łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości i bólów u pacjentów). Masaż to forma fizjoprofilaktyki i skuteczna metoda na rozluźnienie napięcia mięśniowego oraz regenerację ciała. Terapia manualna i akupunktura ma zastosowanie w leczeniu ostrych dolegliwości bólowych, urazów i kontuzji, przewlekłych schorzeń. Dla wielu praktyków terapia masażu jest ukierunkowana na promowanie fizycznego i psychicznego relaksu w tym terapia aktywnego uwalniania. Elementy fizjoterapii tj. leczenie polegające na działaniu na organizm człowieka lub jego części różnych postaci energii, np. mechanicznej, cieplnej, elektrycznej, świetlnej, wytwarzanych za pomocą różnych aparatów.
Studium nauki skupia się również na łączeniu nauki teorii i praktyki wg programu Acupuncture „Casy Study II i III” akupunktury w integracji z technikami manualnych- masażem oraz zdobywaniu umiejętności potrzebnych do stosowania tych technik w praktyce terapeutycznej.
Program kierunku Acupuncture „Casy Study II i III” obejmuje zagadnienia związane z różnymi obszarami zastosowań zaawansowanej akupunktury chińskiej z wybranymi elementami japońskiej, takimi jak m.in.: łagodzenie bólu związane z chemioterapią i pooperacyjnymi wymiotami, fibromialgia, bóle głowy (w tym napięciowe bóle głowy i migreny), ból porodowy, ból dolnej części pleców, ból szyi, zapalenie kości i stawów, skurcze menstruacyjne, zaburzenia układu oddechowego oraz łokieć tenisisty czy golfisty.
Słuchacze zdobywają wiedzę na temat lokalizacji i znaczenia punktów akupunkturowych oraz technik ich stymulacji. Podczas nauki, zdobywają umiejętność diagnozowania i oceny stanu pacjenta z perspektywy akupunktury, umiejscawiania punktów akupunkturowych, wyboru odpowiednich technik i narzędzi akupunkturowych oraz stosowania zasad higieny i aseptyki.
W programie uwzględniona jest również nauka powtórzenia wybranych podstaw anatomii i fizjologii ciała w kontekście akupunktury i masażu, co umożliwia słuchaczom lepsze zrozumienie efektów terapeutycznych technik akupunktury i technik masażu.
Masażysta natomiast wykonuje nie tylko masaż leczniczy, ale również sportowy i relaksujący, zgodnie z wymogami wiedzy medycznej uzupełniony o techniki i zabieg usprawniające -fizykalne.
TECHNIK MASAŻYSTA 325402 KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE ( Dziennik Ustaw str 2670 poz. 991)
MED.10. Świadczenie usług w zakresie masażu
CELE KSZTAŁCENIA
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik masażysta powinien być przygotowany
do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.10. Świadczenie usług w zakresie masażu:
1) wykonywania masażu w celach terapeutycznych u osoby chorej;
2) wykonywania masażu w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych;
3) wykonywania masażu u osoby zdrowej w celu profilaktycznym i relaksacyjnym;
4) prowadzenia działalności profilaktycznej, popularyzującej zachowania prozdrowotne.
EFEKTY KSZTAŁCENIA I KRYTERIA WERYFIKACJI TYCH EFEKTÓW
Do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.10. Świadczenie usług w zakresie masażu niezbędne jest osiągnięcie niżej wymienionych efektów kształcenia:
MED.10. Świadczenie usług w zakresie masażu i akupunktury
MED.10.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy w zawodzie masażysta i akupunkturzysta
MED.10.2. Podstawy masażu i akupunktury
MED.10.3. Podstawy masażu i akupunktury w medycynie
MED.10.4. Wykonywanie masażu i akupunktury w medycynie
MED.10.5. Wykonywanie masażu i akupunktury w sporcie
MED.10.6. Wykonywanie masażu i akupunktury- prozdrowotnego
MED.10.7. Język obcy zawodowy
MED.10.8. Kompetencje personalne i społeczne
MED.10.9. Organizacja pracy małych zespołów
Krajowy standard kompetencji zawodowych Akupunkturzysta (323001)
Zadania zawodowe akupunkturzysty symbol: AKU Z.
Z1. Prowadzanie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia (niezbędne kompetencje: Kz1, KzS ).
Z2. Rozpoznawanie zaburzeń bioenergetycznych (niezbędne kompetencje: Kz1, KzS).
Z3. Dobieranie technik terapeutycznych (niezbędne kompetencje: Kz1, KzS).
Z4. Korygowanie zaburzeń energetycznych i przywracanie prawidłowego przepływu energii w kanałach energetycznych (niezbędne kompetencje: Kz2, KzS).
Z5. Informowanie pacjenta o zaleceniach i wskazaniach do dalszej terapii (niezbędne kompetencje: Kz2, KzS).
Z6. Prowadzenie dokumentacji terapii (niezbędne kompetencje: Kz1, Kz2, KzS).
Z7. Organizowanie stanowiska zgodnie z zasadami BHP, ochrony. ppoż., ochrony środowiska i ergonomii oraz etyki zawodowej (niezbędne kompetencje: Kz1, Kz2, KzS).
Wykaz kompetencji zawodowych akupunkturzysty symbol: AKU Kz
Kz1 Stawianie diagnozy zaburzeń bioenergetycznych organizmu (potrzebne do wykonania zadań: Z1, Z2, Z3, Z6, Z7).
Kz2 Eliminowanie zaburzeń bioenergetycznych i przywracanie swobodnego przepływu energii (potrzebne do wykonania zadań: Z4, Z5, Z6, Z7).
KzS Kompetencje społeczne (potrzebne do wykonywania zadań od Z1÷Z7).
Wykonanie wszystkich zidentyfikowanych w standardzie zadań zawodowych wymaga posiadania kompetencji społecznych akupunkturzysty symbol: AKU KzS.